Glasovni preizkus


Glasovni preizkus za Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana

6. september 2023, ob 19:00
Ljubljana, Vegova ulica 5, Glasbena matica, Lajovčeva dvorana


Glasbena matica Ljubljana vabi moške pevce na glasovni preizkus za sodelovanje v Mešanem pevskem zboru, ki nadaljuje bogato zborovsko tradicijo te ustanove z izvajanjem vokalno-instrumentalnih skladb slovenskih in tujih skladateljev. Pevce druži ambicija po poglobljenem študiju, poustvarjanju na visoki umetniški ravni in sodelovanju z uveljavljenimi profesionalnimi glasbeniki.

Glasovni preizkus bo 6. septembra 2023 v Lajovčevi dvorani Glasbene matice Ljubljana in ga bo vodil dirigent Sebastjan Vrhovnik. Pevec ob petju pesmi po lastni izbiri izkaže karakteristike glasu. S ponavljanjem melodičnih in ritmičnih motivov izkaže obseg glasu, intonančno in ritmično natančnost ter glasbeni spomin. Preko dela na notnem primeru, ki ga pripravi dirigent, izkaže orientacijo v notnem zapisu in harmonski posluh.

Prijavo na avdicijo pošljite do 1. 9. 2023 preko e-prijavnice na spletni strani www.glasbenamatica.si

 

Na glasovni preizkus vabimo izkušene pevce, ki želijo sodelovati v koncertnem zboru in iščejo možnost nadaljevanja svoje pevske poti v sodelovanju s profesionalnimi instrumentalnimi sestavi. Na glasovni preizkus se lahko prijavijo pevci, ki želijo sodelovati v stalnem sestavu koncertnega zbora kakor tudi pevci, ki bi želeli sodelovati samo pri posameznih projektih.

Pevske vaje potekajo strnjeno v več krajših obdobjih in neposredno pred koncertom na intenzivnih vajah ob koncu tedna. Sodelovanje v zboru ni honorirano in organizator ne krije potnih stroškov pevcev na vaje in koncerte zbora. Pevci ne plačujejo članarine. Stroške delovanja zbora krije Glasbena matica Ljubljana.

V sezoni 2023/24 so predvideni naslednji koncerti:

  • Gustav Mahler, Simfonija št. 2 v c-molu, 28. in 29. 9. 2023, Cankarjev dom
  • B.A.C.H.: izbrana dela J. L. Bacha in J. S. Bacha, 12. 11. 2023, Slovenska filharmonija
  • Camille Saint-Saëns, Rekviem, op. 54, 18. 2. 2024, Cankarjev dom
  • Johann Sebastian Bach, Pasijon po Janezu, 17. 3. 2024, Cankarjev dom

MEŠANI PEVSKI ZBOR GLASBENE MATICE LJUBLJANA nadaljuje bogato tradicijo preteklih generacij z izvajanjem vokalno-instrumentalnih skladb slovenskih in tujih skladateljev. Pevce druži ambicija po poglobljenem študiju, poustvarjanju na visoki umetniški ravni in sodelovanju z uveljavljenimi profesionalnimi glasbeniki. Od leta 2017 zbor ustvarja pod umetniškim vodstvom dirigenta Sebastjana Vrhovnika. V tem času so pevci sodelovali pri izvedbi Mozartovega Rekviema, Schubertove Maše št. 5 v As-duru, Mahlerjeve Tretje simfonije, Debussyjevih Treh nokturnov, baročnih skladb A. Vivaldija, Magnificat, Gloria v D-duru, Domine, ad adiuvandum me festina, D. Scarlattija, Te Deum in A. Scarlattija, Dixit Dominus. Zbor je sodeloval tudi pri prvi koncertni izvedbi opere Antigona Tomaža Svetega, za katero je skladatelj prejel nagrado Prešernovega sklada. Jubileju G. Rossinija je zbor posvetil koncert La passeggiata in z njegovimi zborovskimi skladbami nastopil v Ljubljani, Novi Gorici in Celju. Pri vokalno-instrumentalnih delih zbor sodeluje s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, Orkestrom Slovenske filharmonije, Baročnim in Komornim godalnim orkestrom Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ter Baročnim ansamblom Ljubljana. Zbor pripravlja samostojne koncerte, sodeluje pa tudi pri abonmajskih koncertih Slovenske filharmonije, Simfonikov RTV Slovenija, na koncertih festivala Slovenski glasbeni dnevi, snema za Radio in TV Slovenija.

Mešani zbor Glasbene matice ima za seboj izredno pestro leto, saj je nastopil tako v Mozartovem kakor v Verdijevem Rekviemu, v Händlovem Aleksandrovem slavju, na otvoritvenem koncertu 36. Slovenskih glasbenih dnevov in na slavnostni akademiji ob jubileju Glasbene matice. Oba rekviema sta bila izvedena v okviru Festivala Ljubljana, prvi v zimskem delu programa, drugi v poletnem. Na festivalu Slovenski glasbeni dnevi je zbor krstno izvedel kantato Nane Forte Sanje leta, ki je nastala po naročilu Glasbene matice ob 130-letnici zbora. Skupaj z zborom in orkestrom Akademije za glasbo je na tem koncertu zazvenela tudi Brucknerjeva hvalnica Te Deum. Na slavnostni akademiji ob jubileju Glasbene matice je bila krstno izvedena še ena skladba, posvečena jubileju zbora, in sicer Magnificat Tilna Slakana. Zbor se je odzval tudi povabilu italijanskega društva Cordia, da skupaj z njegovim baročnim orkestrom izvede Händlovo odo v čast sv. Ceciliji, Aleksandrovo slavje. Jubilejno leto se je sklenilo z zahvalno mašo, ki je bila priložnost za izvedbo Sattnerjeve Missa Seraphica in priljubljenega božičnega repertoarja.

DIRIGENT SEBASTJAN VRHOVNIK se je po zaključeni Srednji glasbeni in baletni šoli (splošna teoretska smer, 1997; petje, 2003) leta 2004 vpisal na Akademijo za glasbo Univerze v Ljubljani, smer glasbena pedagogika. Z odliko je diplomiral pod mentorstvom Marka Vatovca, magistrski študij pa prav tako z odliko zaključil na Visoki šoli za glasbeno in upodabljajočo umetnost v Gradcu v razredu Johannesa Prinza. Kot izredni profesor za zborovsko dirigiranje je zaposlen na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, ob tem vodi različne zborovodske delavnice doma in v tujini ter nastopa kot član strokovnih žirij na slovenskih in mednarodnih revijah ter tekmovanjih. Trenutno deluje kot dirigent Komornega zbora Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani, Mešanega zbora Glasbene matice Ljubljana in kot gostujoči dirigent Zbora Slovenske filharmonije. V preteklosti je sodeloval s Komornim zborom RTV Slovenija, zborom mariborske opere, žensko vokalno skupino ČarniCe, Slovenskim otroškim zborom in Komornim zborom DEKOR. Vodil je Mešani pevski zbor Cantemus iz Kamnika, Vokalno skupino Ecce, Učiteljski pevski zbor Slovenije Emil Adamič, APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani ter Mešani pevski zbor Obala Koper. S slednjimi je posnel več zgoščenk in prejel številna prva mesta in posebna priznanja na različnih državnih in mednarodnih tekmovanjih. Njegovo koncertno delovanje z zbori odlikuje odlično poznavanje vokala in izrazita muzikalnost, njegove interpretacije posebna mehkoba in zlitost zborovskega zvoka. Repertoar skladb, po katerih sega, pa prinaša v slovenski prostor svežino in nove strokovne izzive.

 

DODATNE INFORMACIJE IN KONTAKT:
Glasbena matica Ljubljana
Vegova ulica 5, 1000 Ljubljana
Lucija Pavlovič, koordinatorka projekta
organizator@glasbenamatica.si
01 421 05 93 in 051 359 313
www.glasbenamatica.si