Koncert
Koncert samospevov: 38. festival Slovenski glasbeni dnevi
KONCERT SAMOSPEVOV
38. festival Slovenski glasbeni dnevi
Aleksandra Radovanović, sopran
Gregor Ravnik, tenor
Igor Vićentić, klavir
22. 4. 2024, ob 19.30,
Viteška dvorana v Križankah
Pred začetkom koncerta bo ob 19.00 potekal pogovor z Veroniko Brvar in urednikoma publikacije Samospevi Alešom Nagodetom ter Igor Vićentićem.
Spored
MIRKO POLIČ (1890–1951)
Če na poljane (Josip Murn – Aleksandrov)
Kakor šum zefirov (Silvin Sardenko)
Jaz nimam več palm (Dragotin Kette)
Uspavanka (Vida Jeraj)
Meni se hoče (Oton Župančič)
Naš maček (Simon Jenko)
Tiho prihaja mrak (Oton Župančič)
Ej mačice (Oton Župančič)
In že se je nagnil dan (Roman Romanov)
Romanca (Gregor Koritnik – Griša)
Čez noč (Oton Župančič)
Tiha in temna (Cvetko Golar)
Talcem (Karel Destovnik – Kajuh)
Mene ni požela kosa (Alojz Gradnik)
Lasta – armenska patriotska romansa (G. Dodokhian, prevod v srbščino Ž. M. Paunović)
Arija Manice ter duet Manice in Lovra iz opere Deseti brat
Več informacij in nakup vstopnic na spletni strani Festivala Ljubljana.
ALEKSANDRA RADOVANOVIĆ je študirala petje na Deželnem konservatoriju v Celovcu v razredu Gabriela Lipuša in na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Barbare Jernejčič Fürst. Dodatno se je izobraževala pri profesorjih in umetnikih kot so Edita Garčević Koželj, Bernarda Fink, Angelika Kirchschlager, Peter Maus, Snežana Nena Brzaković, Hans Adolfsen, Theresa Plut, Regine Hangler, Alessandro Svab. Na opernih deskah je uprizorila vlogo Poppee iz Händlove opere Agrippina, vlogo Ženskega zbora iz Brittnove opere Onečaščena Lukrecija, Cherubina iz Mozartove opere Figarova svatba, Adelo iz Straussove operete Netopir, sestrico iz Kocenove opere za otroke Veveriček posebne sorte, Staro iz Lipušove operete Kot stari naredi je zmerom prav ter sodelovala v operi Julija A. Makovca. Večkrat je sodelovala z opernim zborom SNG Opera in balet Ljubljana. V okviru operne šole v Beeskowu v Nemčiji je pela v predstavah Opera v skednju in na dveh koncertih z orkestrom. Izvedla je francosko-slovenski recital ob prazniku glasbe in zaključku francoskega predsedovanja Svetu Evropske unije ter imela recital na poletnem festivalu Akademije za glasbo »Solo e da camera«. Kot solistka je nastopila v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v kantati Carla Orffa Carmina burana ter na festivalu Ljubljana Baroque 2021, na koncertu ob 100. obletnici skladatelja Josipa Ipavca skupaj z ansamblom 4Saxess in v koncertnem ciklusu Glasbene matice Ljubljana »Pevski obeti«. Na prvem programu radia Slovenija je nastopila v oddaji »Komorni studio«, posvečeni skladatelju Mirku Poliču.
GREGOR RAVNIK je z odliko magistriral iz petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Pie Brodnik. Kot solist je sodeloval v številnih koncertnih projektih kot so Vesperae (Monteverdi), Janezov pasijon (Bach), Fantazija, op. 80 (Beethoven), Očenaš (Janáček), Ljubezenski valčki in Novi ljubezenski valčki (Brahms), Dixit Dominus (Scarlatti), Elias (Mendelssohn). Predstavil se je v nosilnih vlogah opernih projektov Vojna in mir (L. Coryell), Hmeljska princesa (R. Gobec), Lucia di Lammermoor (G. Donizetti), Julija (A. Makovec), V objemu Lahinje (G. Zagorc), Oedipus Rex (I. Stravinski) ter v vlogi Tamina v Mozartovi operi Čarobna piščal, v vlogi Atona v operi The Sound R. Goloba, v vlogi Plutona v Offenbachovem Orfeju v peklu. Redno sodeluje tudi s SKGG in sicer v otroški operi Veveriček posebne sorte I. Kocena, v operi Obrat vijaka B. Brittna, Ženitev B. Martinuja, Snežna kraljica M. Kinga, opereti Kandid L. Bernsteina in muzikalu Mala nočna glasba S. Sondheima.
IGOR VIĆENTIĆ je študij klavirja zaključil na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri Aciju Bertonclju in se izpopolnjeval pri Jacobu Lateinerju (Julliard School, NY), Borisu Petrušanskem (Accademia pianistica, Imola) ter na Trinity College of Music v Londonu, kjer je tudi uspešno zaključil podiplomsko specializacijo ter magisterij izvajalskih znanosti (PGADip, MMus). Je nagrajenec različnih tekmovanj kot sta Mozartovo tekmovanje (1993) ter Tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije (1995, 1998). Nastopil je na solističnih in komornih koncertih v Sloveniji, Italiji, Avstriji, Nemčiji, Franciji, na Portugalskem, Hrvaškem, Kitajskem, v Španiji in Veliki Britaniji. Kot pianist solist je sodeloval z orkestri Contemporary Music Group, Orchestra Simfonica Adriatica, s Stavanger Symphony Orchestra, Orkestrom Slovenske filharmonije in Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija. Umetniško je sodeloval z dirigenti kot so Diego Mason, Peter Rose, Mischa Damev, Paolo Pessina, Marko Letonja, Tomislav Fačini ter s priznanimi slovenskimi glasbenimi ustvarjalci in poustvarjalci kot so Mirjam Kalin, Marjana Lipovšek, Gabriel Lipuš, Edita Garčević Koželj, Anja Bukovec, Silence, Laibach, Terrafolk, Izidor Leitinger, Robert Jukič, Mitja Vrhovnik Smrekar, Nino de Gleria, Drago Ivanuša in drugi. Kot avtor ali izvajalec je glasbo prispeval za mnoge televizijske, gledališke in filmske produkcije. V zadnjem obdobju pripravlja mesečno avtorsko radijsko oddajo Recor:dare na Radiu Agora in skrbi za ozaveščanje glasbene zapuščine svojega pradeda skladatelja Mirka Poliča. Redno deluje kot korepetitor in pedagog na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana.