Zaključek 37. Slovenskih glasbenih dnevov


Koncert samospevov: PODELITI SKOZI ZRAK

26. marec 2023, ob 19:30
Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah


PODELITI SKOZI ZRAK
S tradicijo Glasbene matice do novodobnega samospeva

Barbara Jernejčič Fürst, mezzosopran
Kvartet Airborne extended:
Caroline Mayrhofer, kljunaste flavte, flavte paetzold
Elena Gabrielli, flavte
Sonja Leipold, čembalo
Tina Žerdin, harfa

Spored

Uroš Rojko (1954)
Share through the air / Podeliti skozi zrak

Eleni Ralli (1984)
1/1,2,4,6,12 za harfo in kristalne kozarce

Žiga Čopi (2002)
Te čakam (Lara Willewaldt), noviteta

Tomaž Svete (1956)
Seven Blossoms of Lotus / Sedem lotosovih cvetov, noviteta

***

Aleksandra Bajde (1987)
A Room / Soba (fragmenti iz eseja A Room of One’s Own Virginie Wolf), noviteta

Clemens Nachtmann (1956)
Näherungsweise / Približno (Clemens Nachtmann, Margret Kreidl)

Urška Pompe (1969)
Ena shavba (Andrej Šuster – Drabósnjak), noviteta

Tomaž Bajželj (1979)
Pianissimo na morju (Srečko Kosovel), noviteta

  • Stražnik
  • Otroci na soncu
  • Tiho sije sonce
  • Ti, ki si me ubil
  • Tiho je vstajalo

 

 

Nakup vstopnic:
Cena: 5,00 EUR
Spletna stran Festivala Ljubljana, vsa prodajna mesta Eventim
Blagajna Križank: vsak delovnik od 10.00 do 16.00 in uro pred prireditvijo
Tel.: (0)1/241 60 26, 241 60 28, blagajna@ljubljanafestival.si

Koncert je organiziran v sodelovanju s Festivalom Ljubljana.
Koncertni ciklus samospevov Glasbene matice Ljubljana podpirata Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.



Barbara Jernejčič Fürst je študirala na graški Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost. Bila je članica Flamskega opernega studia v Gentu, nastopala je na odrih Flamske opere v Gentu in Antwerpnu, dunajske Komorne opere in v Theather an der Wien, ter Ljubljanske in Mariborske opere. Kot koncertna pevka je sodelovala v okviru Glasbene mladine ljubljanske in Festivala Ljubljana, Kogojevih ter Slovenskih glasbenih dnevov, Festivala Radovljica, ter na festivalih Carintische Sommer, Steirischer Herbst, Zagrebški bienale, Klangwerktage Hamburg, Wien Modern, Bregenzer Festspiele, Styriarte … Krstno je izvedla več kot 50 del sodobnih slovenskih skladateljev. Za domače in tuje založbe je poustvarila dela na več kot 15 zgoščenkah. Je profesorica solopetja na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Zasedba Airborne extended je bila ustanovljena leta 2013 kot ženski kvartet, ki se ukvarja z izvajanjem sodobne glasbe z in brez elektronike. Nastopa na uglednih koncertnih prizoriščih in festivalih kot so Wien Modern, Musikprotokoll Gray, Stanislawsky Electrotheatre, Falv Festivalen, Tempo Reale, Vancouver New Music, Alternative Stage Državne opere v Atenah, Odessa Classics, Kiew Bouquet Stage, Poznanska Wiosna Muzyczna, Poljski Radio Warschau, New Works Calgary, MoM Belfast, Baroquestock London, Arenafest Riga … Od leta 2021 na Dunaju prireja lastni koncertni cikel.

Sonja Leipold je študirala klavir in prečno flavto na Mozarteumu v Salzburgu ter čembalo na Univerzi za glasbo na Dunaju. Kot čembalistka se posveča zlasti sodobni, baročni in redkeje izvajani glasbi. Je korepetitorka na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju in tesno sodeluje s sodobnimi skladatelji. Od leta 2019 je predsednica avstrijske veje Mednarodnega združenja za sodobno glasbo (IGNM, ISCM).

Caroline Mayrhofer je opravila študij kljunaste flavte v Linzu, na Dunaju in v Amsterdamu ter ga zaključila z najvišjo oceno. Je aktivna koncertantka, sodelovala je tudi pri snemanjih za glasbene založbe in radijske postaje, kot so EMI digital, RecREc, RAI, ORF, Radio espace 2, Kairos. Med letoma 2013 in 2015 je bila profesorica na Konservatoriju v Bolzanu, v letih 2021 in 2022 pa v Eisenstadtu.

Elena Gabbrielli je študirala flavto na Konservatoriju v Benetkah, kjer je sočasno zaključila tudi študij filozofije. Pozneje se je izpopolnjevala pri Chiari Tonelli, Patricku Galloisu in Pieru Narcisu Masiju. Na graški glasbeni akademiji se je specializirala za novo glasbo pod vodstvom ansambla Klangforum Wien. Poleg koncertiranja snema za radijske hiše RAI-RADIO3, Ö1, RTS-Espace 2 in BR Klassik.

Tina Žerdin je diplomirala z odliko na dunajski Visoki šoli za glasbo in nastopa kot solistka ter članica različnih komornih zasedb, je stalna članica Dunajskega komornega orkestra, orkestra Wiener Akademie, Haydnove filharmonije in studija Synchron Stage za snemanje filmske glasbe. Sodeluje tudi z vsemi večjimi dunajskimi orkestri (Državno in Ljudsko opero, Dunajskimi simfoniki in RSO orkestrom). Posveča se izvajanju slovenskega repertoarja in novih del za harfo. Poleg zasedbe Airborne extended sodeluje še z ansambli Kontrapunkte, Phace in Klangforum. Izdala je samostojni zgoščenki z deli slovenskih skladateljev.