Seminar
Pevski atelje za zborovske pevce
PEVSKI ATELJE za zborovske pevce 2024
Termin: od 26. do 30. junija 2024 (26. – 28. 6., od 15. do 19. ure; 29. 6., od 10. do 14. ure; 30. 6. urnik po dogovoru)
Vodji delavnice: Tanja Rupnik in Diego Barrios Ross
Pianistka: Metoda Kink
Obvladovanje lastnega glasu je pomembna veščina vsakega zborovskega pevca, saj na ta način ne skrbi le za svoje glasovne zmogljivosti, temveč tudi za zvočno kakovost sestava, v katerem poje. Pozornost bomo zato namenili predvsem prvinam vokalne tehnike (dihanje, izgovorjava, zvočnost glasu, sproščenost telesa …) in skupnemu muziciranju v manjših sestavih (duet, tercet, kvartet …). Atelje se na željo udeležencev zaključi s sklepnim koncertom v Lajovčevi dvorani Glasbene matice.
Komu je delavnica namenjena?
Delavnica je primerna za aktivne zborovske pevce vseh stopenj – od mladih začetnikov (16+) do prekaljenih zboristov. Priporočena je osnovna notna pismenost.
Prijavijo se lahko tudi že oblikovani dueti, terceti in izberejo svoj program.
Seminar je prvotno namenjen zborovskim pevcem. Če bodo ostala prosta mesta, lahko sprejmemo tudi pevce, ki ne želijo nastopiti v ansamblu, temveč se odločijo zgolj za individualne ure vokalne tehnike (45 minut/dan).
Število mest je omejeno.
Rok za prijave: 21. junij 2024
Prijavnina udeležencev: 150€
Vtisi udeležencev:
Kristina Žibert
Pevskega ateljeja sem se udeležila brez pričakovanj, odprlo pa se mi je čisto novo pevsko obzorje in tako sem odšla z ogromno dragocenimi izkušnjami. Zelo mi je bil všeč pristop mentorjev do vseh nas, podajanje informacij/vaj in njuno spoštljivo sodelovanje. Stvari, ki so me najbolj nagovorile in mi bodo zelo pomagale pri nadaljnjem petju v zboru, so: peti vertikalno, ne horizontalno; vzravnana drža telesa; raztezne vaje in ogrevanje telesa s posebnimi vajami za pevce; dihalne vaje za kondicijo; vaje za dinamiko petja in doseganje najboljšega zvoka pri tihem/glasnem petju.
Žan Rojc
Pevska delavnica je bila intenzivna izkušnja učenja, tako z vidika vokalne tehnike kakor z vidika večglasnega petja in odrske prezence. Tanja in Diego imata izjemen občutek za individualnost vsakega pevca in ga znata podpreti tam, kjer je za njegov razvoj najbolj smiselno. Dodana vrednost je bila, da sta delavnico vodila skupaj, kar je omogočalo več individualnega dela v manjših skupinah in ponudilo večjo raznolikost pristopov v poučevanju petja.
Polona Hribar
Ali imam občutek, da sem od delavnice kaj odnesla? Seveda! V pevskem smislu sem ponovno ali na novo začutila dele telesa, ki pripomorejo k pevski tehniki, potovanju zvoka, morda našla način, kako kolikor toliko poslušljivo iztisniti (podpreti) kak visok ton ter kako si med petjem pomagati, da se glasovno ne »zadrgnem«. Osebno pa sem od delavnice odnesla še mnogo več. Premagala sem mali strah pred novimi stvarmi, ljudmi, presegla pevske okvire domačega kraja … Uživala sem tudi ob opazovanju sopevcev in spoznavanju, kaj vse lahko človeku pomenita glasba in petje.