Otroški program


Otroški zbor

Mentorica: Tadeja Kreča, profesorica glasbe
Termin: september 2024 – maj 2025
Urnik: ponedeljek, 17.00 – 18.30
Starostna skupina: 8-12 let
Kraj: Ljubljana, Vegova ulica 5, Glasbena matica, Lajovčeva dvorana
Cena: 30 EUR / mesec


V okviru kulturno-vzgojnega programa Cankarjevega doma bo v sezoni 2025/2026 na sporedu glasbena predstava za otroke KRALJ MATJAŽ avtorjev Tomaža Simetingerja in Mateja Kastelica. V predstavi bo sodeloval tudi Otroški pevski zbor Glasbene matice.

Otroke, ki bi želeli nastopiti v predstavi in so stari od 8 do 12 let, vabimo na glasovni preizkus, ki bo potekal 9. 12. 2024 v prostorih Glasbene matice in ga bosta vodili zborovodkinja Tadeja Kreča in pevska pedagoginja Tanja Rupnik.

Glasovni preizkus poteka tako, da otrok najprej zapoje eno ljudsko pesem po lastnem izboru. Z vokalno-tehničnimi vajami nato zborovodkinja preveri obseg in higieno glasu, glasbeni spomin pa s ponavljanjem ritmično melodičnih vzorcev.

Rok za prijave: 5. december 2024

 

Osrednji projekt Otroškega zbora v prihodnjem letu bo izvedba nove glasbene predstave Kralj Matjaž (glasba Matej Kastelic, libreto Tomaž Simetinger). Predstava bo premierno izvedena 14. januarja 2026 v Štihovi dvorani Cankarjevega doma.

Priprave na predstavo se bodo začele z novim letom, v prvi polovici šolskega leta pa bo zbor nastopil na naslednjih dogodkih:

  • festival Forum nove glasbe 2024; 23. 11. 2024, Slovenska filharmonija
  • 2. koncert Družinskega abonmaja – Carl Orff: Carmina Burana (odlomki); 30. 11. 2024, Slovenska filharmonija

Pevske vaje potekajo ob ponedeljkih, od 17.00 do 18.30, v Lajovčevi dvorani Glasbene matice.

 

ŠOLNINA

Šolnina (30 EUR/mesec) vključuje vodenje rednih pevskih vaj ter skupnih vaj s celotnim ansamblom v času neposrednih priprav na koncert. Izobraževalno-umetniški proces temelji na strokovnem pedagoškem delu, katerega namen je mlade pevce usposobiti za samozavesten ter prepričljiv odrski nastop. Koncert pevcem ponuja priložnost za sodelovanje pri vrhunski zborovski mojstrovini 20. stoletja, za skupno muziciranje s profesionalnimi, mednarodno uveljavljenimi umetniki, za izkušnjo koncertnega nastopa na osrednjem slovenskem glasbenem odru, za razvoj in spoznavanje lastnih umetniških potencialov.


Kritika glasbene predstave Afriški živalski raj (Glasna, letnik 51, št. 1)
Kritika glasbene pravljice Gal v galeriji (Glasna, letnik 54, št. 2)
Prijavnica

Otroški zbor Glasbene matice Ljubljana je bil ustanovljen leta 2005 z namenom, da bi otrokom približali kvalitetno (predvsem slovensko) zborovsko literaturo, jih navdušili za lepo zborovsko petje in jih skrbno vodili skozi pevski razvoj. Zbor redno nastopa in sodeluje tudi pri večjih glasbeno-scenskih projektih kot so bili ABC (Marjan Kozina), Pedenjped (Karol Pahor, Tadeja Vulc, Matevž Goršič idr.), Gal v galeriji (Tadeja Vulc), Kaznovana radovednost (Pavel Šivic), Brundibar (Hans Krasa), Obiski pri Cuckih (Vitja Avsec), Afriški živalski raj (Anton J. Kropivšek) in Iz trebuha anakonde (Bojan Glavina). Tovrstni dogodki so za otroke posebej privlačni, saj jim nudijo zanimiva doživetja in izkušnje, možnost nastopanja na velikih koncertnih odrih in neposredni stik s poklicnimi umetniki, predvsem pa dobro motivacijo za vztrajno vadenje. K rednim dejavnostim zbora sodi tudi snemanje. V zadnjih letih je zbor posnel več zgoščenk za Založbo Grafenauer, Založbo Panika in Založbo Mladinska knjiga pa tudi glasbeno oddajo za otroke na TV Slovenija. Zbor je nastopil še na slavnostni akademiji ob jubileju Glasbene matice ter sodeloval na seminarju Škrjanček poje, v obeh primerih tudi s slovenskimi ljudskimi otroškimi pesmimi. Leta 2023 je Otroški zbor na regijskem tekmovanju Osrednje Slovenije prejel zlato priznanje z odliko.

Zborovodkinja Tadeja Kreča je svojo glasbeno pot začela v Glasbeni šoli Trbovlje. Že od malih nog je sodelovala pri najrazličnejših pevskih zborih, tudi v Mladinskem pevskem zboru Trbovlje pod vodstvom Ide Virt. Leta 2012 je z odliko zaključila študij glasbene pedagogike na Pedagoški fakulteti v Mariboru in diplomirala iz zborovskega dirigiranja pod mentorstvom profesorja Jožeta Fursta. Sodelovala je tudi v vokalni skupini Canticum, kasneje pa je svoje zborovsko petje negovala pri mešanem pevskem Zboru sv. Nikolaja, pod vodstvom dirigentke Helene Fojkar Zupančič. Znanje improvizacije, orkestrske in komorne igre  je pridobila kot članica ORFF-ove skupine na Glasbeni šoli Trbovlje, bila pa je tudi članica Delavske godbe Trbovlje. Končala je nižjo glasbeno šolo iz solo petja z željo, da bo lahko svoje znanje pevske tehnike prenašala na mlade nadobudneže, kasneje pa svoje znanje nadgrajevala še pri urah prof. Marte Močnik Pirc.