Glasovni preizkus
Glasovni preizkus za sodelovanje v glasbeni predstavi Kralj Matjaž
V okviru kulturno-vzgojnega programa Cankarjevega doma bo v sezoni 2025/2026 na sporedu glasbena predstava za otroke KRALJ MATJAŽ avtorjev Tomaža Simetingerja in Mateja Kastelica. V predstavi bo sodeloval tudi Otroški pevski zbor Glasbene matice.
Otroke, ki bi želeli nastopiti v predstavi in so stari od 8 do 12 let, vabimo na glasovni preizkus, ki bo 9. 12. 2024, ob 18.30 v prostorih Glasbene matice in ga bosta vodili zborovodkinja Tadeja Kreča in pevska pedagoginja Tanja Rupnik.
Rok za prijave: 5. 12. 2024
Umetniška ekipa:
Avtor libreta: Tomaž Simetinger
Avtor glasbe: Matej Kastelic
Režija: Eva Hribernik
Dirigentka: Tadeja Kreča
Korepetitorka: Metoda Kink
Pevska pedagoginja: Tanja Rupnik
Scenografija: Jaro Ješe
Kostumografija: Anjana Pavlič
Koproducenta: Glasbena matica in Cankarjev dom
PRIPRAVE in NASTOPI
Redne pevske vaje: ponedeljek, 17.00–18.30, jan. – maj 2025, sep. – dec. 2025
Premiera: 14. 1. 2026, Cankarjev dom, Štihova dvorana
Ponovitve: 15.–20. 1. 2026
ŠOLNINA
Šolnina (30 EUR/mesec) vključuje vodenje rednih pevskih vaj ter skupnih vaj s celotnim ansamblom v času neposrednih priprav na koncert. Izobraževalno-umetniški proces temelji na strokovnem pedagoškem delu, katerega namen je mlade pevce usposobiti za samozavesten ter prepričljiv odrski nastop. Predstava pevcem ponuja priložnost za sodelovanje pri profesionalni gledališki produkciji, za skupno ustvarjanje z uveljavljenimi umetniki, za izkušnjo glasbenega nastopa na enem od osrednjih slovenskih glasbenih odrov, za razvoj in spoznavanje lastnih umetniških potencialov.
INFORMACIJE
Glasbena matica Ljubljana
Vegova ulica 5, 1000 Ljubljana
Lucija Pavlovič, koordinatorka projekta
organizator@glasbenamatica.si, 051 359 313
foto: Kralj Matjaž na panjski končnici iz leta 1877, delavnica Leopolda Layerja
Tomaž Simetinger, libretist
Kralj Matjaž je glasbena predstava za tri soliste, pripovedovalca in otroški zbor. Gre za uprizoritev zgodbe o kralju Matjažu, Alenčici in Turkih, ki temelji na več združenih različicah legend. Zgodba v prvem delu vabi obiskovalce na ples z dobrosrčnim kraljem Matjažem in Alenčico. Ples se hitro konča, saj Turki Alenčico ugrabijo, Matjaž pa jo mora rešiti s svojo neustrašno vojsko. Ko se Alenčica vrne v naročje svojega kralja, je turški poveljnik besen in zbere sedem črnih vojska, da napadejo Matjaža. Ko se bitka približuje koncu in že vse kaže, da bo kralj Matjaž poražen, se mu odpre gora Peca. S preostalo vojsko se Matjaž z Alenčico umakne in zaspi.
Otroci bodo lahko raziskovali manj znane ljudske instrumente glasbenega izročila kot so dude, oprekelj, različne vrste piščali, bobnov in drugo. S preigravanjem raznih elementov različnih folklornih izročil, se bo na sodoben in zabaven način izrisala celostna podoba sodobne interpretacije in uprizoritve zgodbe o Kralju Matjažu.
Matej Kastelic, skladatelj
Skozi glasbeno izpoved bodo odmevale slovanske melodije in turški melos. Spoznali bomo kako zapojeta Kralj Matjaž in strašni Turek, kakšen nežen glas ima Alenčica in po katerih ritmih koraka vojska. Zbor nas bo popeljal v čas, kjer so prepevali nekoliko drugače, a v skupen glas ob spremljavi historičnih glasbil. Občudovali bomo skoraj že pozabljene inštrumente: cimbale, dude, tolkala in še kaj. Vas zanima kako zvenijo sanje Kralja Matjaža, kako žalostinke Alenčice ali pa bojni korak zmage? Melodije bodo zapele tako pogumno in smelo, da se vam bo zahotelo preseliti v čas, tja pod Peco, kjer spi kralj Matjaž.
***
Otroški in mladinski pevski zbori Glasbene matice mladim pevcem približujejo kakovostno, slovensko in tujo zborovsko ter operno literaturo, učijo jih ubranega zborovskega petja, skupinskega poustvarjanja, razvijajo socialne veščine in skrbijo za pravilen pevski razvoj mladostnikov. Zbori nastopajo v glasbeno gledaliških predstavah (Tosca, Werther, Kekec in škrat Skovik, Gal v galeriji, Deček, ki je prehitro rasel, Kraljestvo glasbe, Iz trebuha anakonde, Snežna kraljica, Afriški živalski raj, Brundibar, Kaznovana radovednost idr.), sodelujejo na koncertih (Mahler, Simfonija št. 3; Berlioz, Faustovo pogubljenje), baletih (Pojavitev/Izginotje), različnih prireditvah, seminarjih in snemanjih. Leta 2023 je Otroški zbor na regijskem tekmovanju Osrednje Slovenije prejel zlato priznanje z odliko, Mladinska vokalna skupina pa zlato priznanje na mednarodnem tekmovanju v Gdansku (Poljska).