Koncert


V ETRU PESEM … Krešimir Stražanac in Krešimir Starćevič

6. april 2025, ob 19:30
Ljubljana, Radio Slovenija


Ciklus samospevov V ETRU PESEM …
Glasbena matica Ljubljana in Radio Slovenija

3. koncert

Krešimir Stražanac, bariton
Krešimir Starćevič, klavir

6. april 2025, ob 19.30, Radio Slovenija

 

Spored

ROBERT SCHUMANN (1810–1856)

Dichterliebe / Pesnikova ljubezen (Heinrich Heine), op. 48
Im wunderschönen Monat Mai
Aus meinen Tränen sprießen
Die Rose, die Lilie, die Taube, die Sonne
Wenn ich in deine Augen seh’
Ich will meine Seele tauchen
Im Rhein, im heiligen Strome
Ich grolle nicht
Und wüßten’s die Blumen, die kleinen
Das ist ein Flöten und Geigen
Hör’ ich das Liedchen klingen
Ein Jüngling liebt ein Mädchen
Am leuchtenden Sommermorgen
Ich hab’ im Traum geweinet
Allnächtlich im Traume
Aus alten Märchen
Die alten, bösen Lieder

BLAGOJE BERSA (1873–1934)

Na žalu
Auf den Wällen Salamancas, op. 41 (Heinrich Heine)
Ein Lied der Liebe, op. 67 (Reinhard Volker)
Die Sklavin op. 47 (bosanska balada, Josip Bersa)
La fete des morts, op. 64 (Maurice Bouchor)
Melankolija, op. 76
Primorska pjesmica, op. 72 (Petar Preradović)
Kad! (Petar Preradović)
Oj sanci, vi šareni sanci, op. 45 (Josip Bersa)


Hrvaški basbaritonist Krešimir Stražanac je študiral na Državni visoki šoli za glasbo in uprizoritveno umetnost v Stuttgartu. Med študijem se je redno udeleževal izobraževanj s področja interpretacije samospevov, opernega petja ter izvajanja oratorijskih del. Prejel je nagrade na mnogih mednarodnih pevskih tekmovanjih, med drugim je bil finalist Mednarodnega tekmovanja Richarda Wagnerja v Benetkah ter zmagovalec Mednarodnega tekmovanja Huga Wolfa v Slovenj Gradcu. Po končanem študiju je postal stalni član solističnega ansambla Opere v Zürichu, kjer je poustvaril številne operne vloge, kot so Baron Tusenbach (Eötvös, Tri sestre), Ping (Puccini, Turandot) in Harlekin (Strauss, Ariadna na Naxu). Leta 2017 je debitiral v Bavarski državni operi v Giordanovi operi Andrea Chénier in istega leta upodobil Franka v Straussovem Netopirju ter Kreona v Kralju Ojdipu Igorja Stravinskega. Med njegove najbolj prepoznavne upodobitve sodijo še naslovna vloga v Telemannovem Orfeju, vloga Ambrosia v Webrovi operi Die Drei Pintos ter izvedba Orffove opere Mesec. Kot mednarodno uveljavljen koncertni pevec je nastopal z mnogimi izvrstnimi svetovnimi orkestri (Bavarski radijski simfonični orkester, Kraljevi orkester Concertgebouw, Orkester Gewandhaus iz Leipziga, Simfoniki iz Tokia in Singapurja) pod vodstvom cenjenih dirigentov (H. Blomstedt, M. Honeck, J. Nott idr.), s katerimi je predstavil obširen repertoar od starejše glasbe do sodobnih klasičnih del. Leta 2021 je debitiral z Berlinskimi filharmoniki pod taktirko umetniškega vodje Kirilla Petrenka.

Krešimir Stražanac v svojem umetniškem ustvarjanju posebno pozornost posveča samospevom. V solistični koncertni program najraje umešča Schubertov cikel Zimsko popotovanje, Schumannovo zbirko Pesnikova ljubezen ter Beethovnovo zbirko Oddaljeni ljubici. Uspehe je žel na prestižnih odrih Musikvereina na Dunaju, londonskega Centra Barbican, koncertnih dvorana Tokia, Gewandhausu v Leipzigu, dvorani Lisinski v Zagrebu, na festivalu Dubrovniške poletne igre idr.

Predano se posveča tudi baročnim delom, še posebej mojstrovinam J. S. Bacha ob spremljavi izjemnih orkestrov (Concerto Köln, češki orkester za staro glasbo Collegium 1704, Akademija za staro glasbo Berlin idr.). Omembe vreden vrhunec njegove kariere zagotovo predstavlja sodelovanje z dirigentom Philippom Herreweghejem in njegovim ansamblom. Na koncertih pod njegovo taktirko je izvedel Bachove pasijone ter solistične kantate, Mašo v h-molu, Brahmsov Nemški rekviem, Dvořakov Rekviem, Beethovnovo Deveto simfonijo ter mnoga druga vokalno-instrumentalna dela. Njegova diskografija obsega okrog 20 posnetkov za založbo Decca, BBC Opus Arte, Br-Klassik, Accentus Music in druge. Sodeloval je pri snemanjih zgoščenk s posnetki Bizetove opere Carmen, Beethovnovega Fidelia, dveh Bachovih pasijonov ter posnel tudi nekaj solističnih albumov.

 

Pijanist Krešimir Starčević privlači pozornost javnosti z izvajanjem jubilejnih koncertov ob obletnicah velikih skladateljev:  Debussy 100 – integralna izvedba komorne glasbe s klavirjem; Beethoven 250 – koncertni ciklus klavirske in komorne glasbe; Saint-Säens 100 – integralna izvedba komorne glasbe za klavir in pihala; Detonijada 85 – klavirska in komorna glasba Dubravka Detonija; Bersa & Rahmaninov 150 – klavirski trio. Leta 2023 je izvedel samospeve Bersa in Rahmanina skupaj z bas-baritonistom Krešimirjem Stražancem. Uspešni recitali širom Hrvaške, turneja po Braziliji in koncert na Dunaju so se sklenili s snemanjem za založbo Hänssler Classics.

Kot solist je nastopil skupaj z Orkestrom Zagrebške filharmonije, Simfoničnim orkestrom RTV Hrvaška, Simfoničnim orkestrom Akademije za glasbo v Zagrebu in ansamblom Zagrebški solisti pod vodstvom dirigentov Pavla Dešpalja, Mladena Tarbuka, Tončija Bilića in Saše Britvića. Med njegovimi partnerji za komorno glasbo so violinist Marco Graziani, violistka Jasna Simonović Mrčela, violončelista Latica Anić in Smiljan Mrčela, flavtistka Antonija Jurin Starčević, klarinetist Bruno Philipp, saksofonist Lovro Merčep in trobentač Vedran Kocelj. Nastopal je s tolkalci kot so Marianna Bednarska, Pei Ching Wu, Javier Nandayape, Luis Camacha Montealegra in Filip Merčepa ter bil umetniški sodelavec tekmovanja Universal Marimba Competition v Belgiji.

Nastopil je na festivalih Tomarimbando (Portugalska), Dubrovniške poletne igre, Osorski glasbeni večeri, Glasbene večeri pri sv. Donatu v Zadru, Zagrebški glasbeni bienale, Zagrebški festival klavirskih duov, Samoborska glasbena jesen, Mednarodni teden tolkalnih ansamblov v Bjelovarju, Reške poletne noči, Rabski glasbeni večeri in Memorial Ranka Filjaka v Petrinji. Leta 2016 je sodeloval v integralni kronološki izvedbi Beethovnovih klavirskih sonat v Zagrebu.

Krešimir Starčević je začel z učenjem klavirja šele pri dvanajstih letih, pianistični študij pa je zaključil leta 2013 na Akademiji za glasbo v Zagrebu pri Đorđu Stanettiju in ga nato nadaljeval na Visoki šoli za glasbo in uprizoritvene umetnosti na Dunaju pri Stefanu Vladarju. Izpopolnjeval se je pri številnih pianistih in pedagogih kot so Danijel Detoni, Ruben Dalibaltayan, Grigory Gruzman, Naum Grubert, Avedis Kouyoumdijan, Noel Flores in Karl-Heinz Kämmerling.