Koncert
Vokalna delavnica z Reinerjem Schneiderjem–Waterbergom
Vsebina delavnice: Vokalna delavnica z Reinerjem Schneiderjem–Waterbergom na izbranih primerih skladb poglablja vedenje na področju a cappella petja iz obdobja renesanse ter sodobnosti. Demonstracijski sestav bo Komorni zbor Glasbene matice z dirigentom Sebastjanom Vrhovnikom, ki se z izbranimi primeri skladb Iacobusa Gallusa poglablja v zgodovinsko ustrezno interpretacijo ter načine izvedb.
Cilj delavnice je na eni strani odpirati vprašanja zgodovinsko ustreznih interpretacij stare glasbe, po drugi strani pa z vrhunskim vokalnim pedagogom spoznati način dela, ki spodbuja dinamično skupinsko ustvarjanje, vključuje inovativne impulze pevcev, išče ravnovesje v izzivih večglasja ter homogenost skupine, vse v želji po doseganju sinhronosti skupine in suverenosti v nastopu.
Reiner Schneider-Waterberg je študiral ekonomijo, matematiko, grščino in latinščino na univerzi Stellenbosch v Južni Afriki. Nato je prejel štipendijo za študij mednarodnih odnosov na Cambridgeu. Tam je tri leta pel v zborih Trinity College in Komornem zboru Univerze v Cambridgeu ter se uveljavil kot solist kontratenorist. Nato je študiral petje na salzburškem Mozarteumu in baselski šoli Cantorum Basiliensis, kjer se je vrnil k baritonskemu razponu svojega glasu. Med letoma 2003 in 2020 je bil član vokalnega ansambla Singer Pur, ki je v tem času prejel tri nagrade ECHO Klassik. Singer Pur je posnel celoten posvetni opus Jacobusa Gallusa in je pogosto nastopal v Sloveniji, pa tudi v 60 drugih državah. Reiner izvaja pevske recitale ob spremljavi klavirja ali teorbe ter vodi osem zborov v Baslu in okolici, med njimi koncertni zbor Rheinstimmen. Vodi vokalne skupine in zbore s poudarkom na vokalni tehniki, ki je primerna za zborovsko in ansambelsko petje, pri svojem pristopu k repertoarju in vajam pa izhaja iz svojih dolgoletnih izkušenj ansambelskega pevca.
Ciljna skupina: Seminar je namenjen zborovskim dirigentom, pevcem, muzikologom, glasbenim pedagogom, študentom muzikologije in glasbene pedagogike, predvsem pa zainteresirani javnosti, ki bi želela razširiti vedenje o skladatelju Iacobusu Gallusu in sodobni a cappella sakralni glasbi.
Termin: 12. 10. 2024, 9.00 – 13.00, 14.30 – 18.00
Lokacija: Kulturni center Schellenburg, Plečnikov trg 1a, Ljubljana
Kotizacija: 30,00 EUR
Popust: 20 % popust za študente, udeležence lanskoletne delavnice Gallus – evropski skladatelj, člane pevskih skupin GM in učence Pevske šole GM.
Rok za prijave: 4. oktober 2024
Organizator: Glasbena matica Ljubljana, Vegova ulica 5, Ljubljana
Informacije: Lucija Pavlovič, organizator@glasbenamatica.si, 051 359 313
Izvedbo delavnice sofinancira Javni skladb RS za kulturne dejavnosti.
Glasbena matica z delavnico nadaljuje intenzivni študij interpretacije Gallusovega opusa, ki pa je tokrat razširjen tudi z izbranimi sodobnimi sakralnimi skladbami. Delavnica bo namenjena študiju sporeda, ki ga je dirigent Komornega zbora Glasbene matice, Sebastjan Vrhovnik, izbral za koncert Ubi caritas et amor, ter bo predstavljen na dveh koncertih sakralne glasbe v Ljubljani (20. 11. 2024) in Pordenone (8. 12. 2024):
Spored
Arvo Pärt (1935)
DA PACEM, DOMINE (himna iz 6./7. stoletja)
Jacobus Handl – Gallus (1550–1591)
MISSA CANONICA À8 (SQM: 16): KYRIE
QUID PLORAS MULIER (OM: 2/55)
AVE MARIA (OM: 1/70)
Andrej Makor (1987)
UBI CARITAS ET AMOR (antifona za veliki četrtek)
Jacobus Handl – Gallus
MISSA CANONICA À8 (SQM: 16): GLORIA
QUO MIHI CRUDE DOLOR (OM: 2/33)
GLORIOSAE VIRGINIS MARIAE ORTUM (OM: 4/108)
Tilen Slakan (1993)
UBI CARITAS ET AMOR (antifona za veliki četrtek), krstna izvedba
Jacobus Handl – Gallus
MISSA CANONICA À8 (SQM: 16): CREDO
NYMPHA, REFER (OM: 4/22)
BEATA ES, VIRGO MARIA (OM: 4/68)
Tine Bec (1993)
UBI CARITAS ET AMOR (antifona za veliki četrtek)
Jacobus Handl – Gallus
MISSA CANONICA À8 (SQM: 16): SANCTUS
BEATA ES, VIRGO MARIA (OM: 4/38)
SANCTA ET IMMACULATA VIRGINITAS (OM: 4/37)
Nataša Kocjančič (1990)
UBI CARITAS ET AMOR (antifona za veliki četrtek), krstna izvedba
Jacobus Handl – Gallus
MISSA CANONICA À8 (SQM: 16): AGNUS DEI
Tilen Slakan
DA PACEM, DOMINE (himna iz 6./7. stoletja)